logo2

ul. Mikołaja Kopernika 14C

06-500 Mława

GODZINY OTWARCIA:

Pon.-Pt.: 8:00-18:00 - Sobota: 8:00-15:00 - Niedziela: 16:00-18:00

NAGŁE PRZYPADKI 24H/7telefon

Nasi lekarze są stale pod telefonem!
tel. 501-530-997 / 501-530-996

 

radio

Posłuchaj nas w radiu

Audycja w sobotę 12:30

 

 

ubezpieczenie

U nas ubezpieczysz pupila!

Inwazja kleszczy

 

11a Kleszcze to pasożyty zewnętrzne ludzi i zwierząt należące do      pajęczaków. Na wszystkich etapach swojego rozwoju odżywiają się  krwią – wwiercają w skórę swój aparat gębowy i pobierają tyle krwi ile  jest im potrzebne do życia.

 

 Okres żerowania kleszcza na skórze to kilka dni – w tym czasie wpuszcza  on do organizmu ofiary toksyny, substancje zabezpieczające przed  krzepnięciem krwi oraz substancje znieczulające – dlatego proces  pobierania jest na ogół zupełnie bezbolesny dla żywiciela.

Wielkość kleszczy może być bardzo różna – niektóre formy rozwojowe mogą mieć tylko kilka milimetrów, co może sprawić, że nie zauważymy obecności nieproszonego gościa na skórze naszych pokrytych sierścią czworonogów.

 

Sezon kleszczowy rozpoczyna się już wczesna wiosną. Pierwsze ciepłe dni na początku marca budzą kleszcze ze snu zimowego. Po okresie zimowym są one szczególnie aktywne – muszą znaleźć żywiciela i napić się jego krwi aby przeżyć. Drugi okres intensywnego żerowania przypada na miesiące jesienne – od początku września aż do pierwszych mrozów są one bardzo aktywne – tylko napicie się krwi przed zapadnięciem w zimowy letarg umożliwia im przetrwanie. W okresie wakacyjnym ich aktywność jest nieco mniejsza, ale wciąż powinniśmy na nie uważać!

 

Kleszcze najchętniej występują na skraju lasów, gdzie rosną nie tylko wysokie drzewa, ale także krzaki i wysokie trawy. Niektóre gatunki kleszczy znakomicie przystosowały się jednak do życia w dużych miastach – mogą zaatakować nas lub naszych pupili w parkach, na miejskich łączkach ale także na osiedlowych skwerkach. Pozostają schowane na spodniej stronie liści lub końcu źdźbła trawy i oczekują na przechodzącego żywiciela. Natura wyposażyła je w specjalny organ, który pozwala im wyczuć ciepło i wilgoć, dzięki czemu mogą one bezbłędnie wyczuć swoją ofiarę i w odpowiednim momencie zaatakować.

 

Należy pamiętać o tym, że ukłucie kleszcza zawsze wiąże się z ryzykiem przeniesienia wielu groźnych chorób – zarówno u ludzi jak i u psów i kotów.  Dla naszych czworonogów najgroźniejszą jest  babeszjoza – chorują na nią przede wszystkim psy, rzadziej koty.

Babeszjozę wywołuje pierwotniak  Babesia canis. Wnika on do organizmu psa bezpośrednio ze śliną klesza i atakuje krwinki czerwone niszcząc je, co prowadzi do groźnej dla życia anemii ale także uszkodzenia wątroby i nerek. Bez szybkiej pomocy lekarskiej choroba często kończy się śmiercią. Babeszjoza występuje u psów w każdym wieku, nawet u bardzo młodych szczeniąt, a jej przechorowanie nie chroni przed kolejnym zakażeniem. Do tej pory nie ma możliwości zaszczepienia psa przeciwko tej chorobie!

 

Jeśli zauważyłeś u swojego pupila kleszcza powinno zaniepokoić Cię jeśli po kilku dniach Twój pies:

 

  1. jest osowiały, apatyczny, nie ma chęci na spacer ani zabawę
  2. nagle stracił apetyt
  3. ma gorączkę
  4. jest osłabiony, wygląda jakby nie miał siły się poruszać
  5. pojawiły się wymioty, biegunka
  6. mocz ma kolor czerwony lub barwę „ciemnego piwa”
  7. pies na spacerach oddaje mało moczu

 

Im wcześniej rozpoczniemy leczenie tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy w stanie pomóc Twojemu pupilowi. Leczenie babeszjozy wymaga podania leku zabijającego pasożyta, antybiotyków oraz na ogół dożylnego podania płynów i leków podtrzymujących pracę nerek i wątroby. Przy nasilonej niedokrwistości niejednokrotnie konieczna jest wykonanie transfuzji krwi aby uratować życie zwierzęcia.

Najskuteczniejszą metodą walki z babeszjozą jest systematyczne stosowanie preparatów przeciwkleszczowych!